Belki de yaptığım seyahatler arasında en ilham verici olanlardan biriydi.

2. Dünya Savaşı insanlık tarihinin başına gelen en büyük felaketlerden biri. Bu özelliğinin dışında günümüz dünyasının şekillenmesinde de çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Nitekim uzun zamandır hem 2. Dünya Savaşı ile ilgili bir kitap bulduğumda okurum hem de konuya ilişkin bir film gördüğümde kaçırmam, izlerim. Hazır Krakow’a kadar gitmişken, Auswischtz’i görmeden dönemezdim.

1,5 milyona yakın insanın yakılarak ya da başka araçlarla katledildiği bu şehirdeki toplama kamplarını ziyaret etmek, orada yaşanan dramdan kalanları görmek, kötülükte insanlığın ne kadar ileri gidebileceğini görmek açısından inanılmaz bir deneyim oldu. Birçok farklı hikayenin son bulduğu bu alanda filmlerde gördüğümüz ya da kitaplarda okuduğumuz olayları gözünüzde canlandırabileceğiniz eşşiz acıların yaşandığı bir şehir.

Nitekim Birkenau’da yapılan anıtta yazılan metinde geçen bu anıtın tüm insanlar için unutulmaması gereken bir acı olduğu ve ders alınması gerektiği mesajı ise gerçekten hepimize önemli mesajlar içeriyor. 75 milyona yakın insanın hayatını kaybetmesi le sonuçlanan 2. Dünya Savaşı gibi savaşların yeniden olmaması, insanlığın huzur ve barış içerisinde yaşaması tek temennimiz. Ve bu temenni fotoğraflarda göreceğiniz kurşuna dizme alanları, yaşam (işkence demek daha doğru) alanları dikkate alındığında çok daha anlamlı hale geliyor.