Pazar akşamları, benim için haftanın bitişinde bir sonraki haftaya başlangıcı da sessiz sakin planlayabildiğimiz haftanın en güzel akşamlarından biri olur. Her Pazar olduğu gibi bu hafta da bir sonraki haftanın planını yapıp, biraz televizyon karşısında tembellik etmek istedim. İster istemez de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuk olduğu televizyon programına gözüm takıldı. Programın sonlarına doğru konu ekonomiye geldiğinde, Ahmet Hakan’ın başlıktaki ifadelerini duyduğumda bu tip cümlelere şaşırma eşiğini aşalı çok olduğunu fark ettim ve yüzüme acı bir gülümseme oturdu.

Konumuz kişilerin fikirlerindeki ani değişiklikler değil. Dolayısıyla işim olmayan bir tartışmaya da girmek istemem.

Ama gerçekten ekonomide herhangi bir olumsuz tablo yok diyebilmek mümkün mü, biz bunu demeyerek bir şeyleri gözden mi kaçırıyoruz acaba diye tekrar bakma gereği duydum.

Ekonomiyi rakamlarla analiz etmek elbette ki biz ekonomistler için en temel yöntem. Ama bir sosyal bilimden, yaşamın en temel unsurlarından birinden bahsettiğimize göre, değerlendirmeyi insana göre yapmak bazen daha anlamlı olabiliyor. Ben de “sizin için” “ekonomide olumsuz bir tablo yok” diyebilmenize yönelik beş soruluk bir test hazırladım. Sonunda da bunu diyebilmeniz için hangi cevapları vermiş olmanız gerekiyor göstermek için değerlendirme kılavuzunu koydum.

Soru 1: Geçtiğimiz yıla göre gelirinizin arttığını hissediyor musunuz?

  1. Evet
  2. Hayır

Soru 2: Geçtiğimiz yıla göre markete/pazara ödediğiniz para ile bu yılki arasında bariz bir artış hissediyor musunuz?

  1. Evet
  2. Hayır

Soru 3: Şu an işsiz kalsanız, geçtiğimiz yıla göre daha hızlı bir şekilde yeni bir iş bulabileceğinizi düşünüyor musunuz?

  1. Evet
  2. Hayır

Soru 4: Sizce Türkiye’de iş bulmak kolay mı? 

  1. Evet
  2. Hayır

Soru 5: Sizi her gün evden işe götüren şoförlü araçlarınız, pahalı restoranlarda/kafelerde korkmadan yemek yeme rahatlığınız, banka hesaplarınıza ilişkin huzurunuz, markalı yeni elbiseleriniz ve bütün bunları devam ettirmek için de yeterli kıvraklığınız var mı?

  1. Evet
  2. Hayır

Değerlendirme İçin: İlk dört soruyu boş verip beşinci soruya evet diyebildiyseniz sizin için de “ekonomide herhangi bir olumsuz tablo yok, hatta tam tersine!”. Testteki diğer sorularla ilgili başka bir açıklamaya da zaten ihtiyaç olmadığını geri kalan hepimiz biliyoruz. İyi haftalar!